Mamy na stronie: 30552 materiałów

Jakie pierwiastki występują w organizmach żywych?

W organizmach żywych występuje co najmniej 60 pierwiastkÓw i niektóre z nich mają znaczenie szczególne. Nazwano je pierwiastkami biogennymi, ponieważ występują w biaŁkach i kwasach nukleinowych - cząsteczkach odpowiedzialnych za zdecydowaną większość funkcji życiowych. Do pierwiastków biogennych zalicza się: węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę i fosfor.

Węgiel - jest pierwiastkiem, którego atomy stanowią podstawowe tworzywo wszystkich związków organicznych. Budowa atomów węgla pozwala im na tworzenie niezwykle różnorodnych polączeń ze sobą i z atomami innych pierwiastków, dzięki czemu mogą powstawać łańcuchy i pierścienie.

Wodór - jest także składnikiem wszystkich związków organicznych. Jego jony pełnią bardzo ważną rolę w takich procesach, jak fotosynteza i oddychanie.

Tlen - współtworzy wodę oraz większość związków organicznych. Jest niezbędny dla oddychania tzw. tlenowego.

Azot - wchodzi w skład cząsteczek o dużym znaczeniu: aminokwasów (a więc i białek) oraz zasad azotowych (a co za tym idzie, nukleotydów i kwasów nukleinowych). Organizmy żywe często narażone są na niedobór azotu. W takich wypadkach dochodzi do zahamowania procesów wzrostowych i regeneracyjnych. Jest to szczególnie widoczne u roślin wyższych.

Siarka - jest składnikiem tylko dwóch aminokwasów, ale jednocześnie licznych bialek (np. insuliny). Występuje także w cząsteczce chemicznej o nazwie koenzym A, która odgrywa istotną rolę w procesie...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT