Mamy na stronie: 30552 materiałów

szybkośćchemiaprodukt

Różne szybkości reakcji chemicznych

Reakcje chemiczne przebiegają z bardzo różnymi szybkościami. Na przykład po zmieszaniu roztworu azotanu srebra z roztworem chlorku sodowego wytrąca się natychmiast chlorek srebra. Reakcja ta przebiega do końca tak szybko, że nie można prześledzić różnych jej stadiów. Jeśli natomiast zmieszamy gazowy wodór i tlen w temperaturze pokojowej, to reakcja powstawania wody bez udziału katalizatorów przebiega wolno i nie można doświadczalnie uchwycić jakiejkolwiek zmiany w układzie nawet po wielu latach.
Między tymi dwoma granicznymi przypadkami istnieje wiele reakcji o szybkościach pośrednich, zarówno wśród związków nieorganicznych jak i organicznych. Reakcje te przebiegają w zwykłych temperaturach i warunkach dostępnych w laboratoriach i technice, z szybkościami mierzalnymi.
Najważniejszymi czynnikami decydującymi o szybkości reakcji chemicznej są: rodzaj i stężenie reagujących substancji lub ciśnienie gazów /jeżeli reakcja przebiega w fazie gazowej/, temperatura, obecność katalizatorów, wpływ promieniowania itp. Aby zrozumieć i zdefiniować pojęcie szybkości reakcji, należy rozpatrzyć reakcje utleniania - redukcji przebiegającą w roztworze pomiędzy jodkiem a nadtlenodwusiarczanem:
2- 2-
S2O8 + 2I- = 2SO4 + I2

Przebieg tej reakcji można łatwo śledzić dzięki temu, że roztwór zawierający jod /powstający w reakcji/ przyjmuje niebieskie zabarwienie w obecności skrobi.

Szybkość reakcji nie jest stała, lecz maleje w miarę...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: