Mamy na stronie: 30552 materiałów

Wszystko o trzęsieniach ziemi

Trzęsienia Ziemi są to drgania skorupy ziemskiej, ich przyczyną jest rozchodzenie się fal sprężystych z głębszych sfer Ziemi.
Rocznie jest rejestrowanych około 10 tys. trzęsień Ziemi, lecz niewiele z nich jest odczuwane przez człowieka. Miejsce w którym tworzą się fale sejsmiczne, jest nazwane ogniskiem lub hipocentrum. Natomiast miejsce na powierzchni Ziemi, do które-go fale dotrą najszybciej - epicentrum. Podmorskie trzęsienia Ziemi charakteryzują się tym, że towarzyszą im fale nazywane tsunami (wysokość do 40m), które rozchodzą się we wszystkich kierunkach z ogromną prędkością (nawet 900 km/h), powodując ogromne zniszczenia na wybrzeżach. Siłę trzęsień Ziemi określa się przy pomocy skali Richtera.
W zależności od przyczyny wywołującej trzęsienia Ziemi można wyróżnić trzy ich rodzaje:

- trzęsienia tektoniczne są związane z przemieszczaniem mas skalnych w skorupie ziemskiej, występują przede wszystkim na granicach między płytami litosfery. Będą to strefy grzbietów śródoceanicznych, strefy podchodzenia jednej płyty pod drugą, a więc obszary łuków wysp i rowów oceanicznych. Występowanie tego typu trzęsień wiąże się również z obszarami fałdowymi, które powstały podczas orogenezy alpejskiej, gdzie następuje rozładowanie naprężeń....

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: