Mamy na stronie: 30552 materiałów

rampamięćkomputerrozwójintel

Charakterystyka procesorów

Rozwój konstrukcji procesorów oraz związane z tym rodzaje pamięci operacyjnej.

Pamięć operacyjna .
Podczas pracy z komputerem PC użytkownik niemal cały czas styka się z zagadnieniem ilości dostępnej pamięci operacyjnej. Pamięć operacyjna zbudowana jest z układów RAM( Random Access Memory), co oznacza pamięć o dostępie swobodnym. RAM pozwala nie tylko na odczytanie z niej danych, ale i na ich zmianę,. Efektem tego jest wymaganie nieustannego podtrzymywania zasilania. Wyłączenie zasilania powoduje bezpowrotną utratę całej zawartości pamięci RAM.

W pamięci operacyjnej przechowywane i przetwarzane są dane. To, że jej zawartość ulega skasowaniu w momencie wyłączenia komputera, spowodowało, że w powszechnym użyciu są dyski twarde. Zasadniczym jednak zadaniem wszelkiego rodzaju dysków czy dyskietek jest przechowywanie programów i danych do momentu gdy zostaną one załadowane do pamięci operacyjnej. Dopiero wówczas procesor zaczyna naprawdę z tych danych korzystać.
W przypadku pamięci operacyjnej dla użytkownika istotne są następujące informacje: ilość pamięci operacyjnej, szybkość jej pracy i rodzaj zastosowanych do jej budowy układów, co ma bezpośredni wpływ na jej działanie.

Parametrem, który określa szybkość pracy pamięci, jest tzw. czas dostępu, co oznacza dokładnie czas między umieszczeniem adresu komórki pamięci na szynie adresowej a pojawieniem się danych na szynie danych. W uproszczeniu można go...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: