Mamy na stronie: 30552 materiałów

politykawojnaukładypokójświat

Charakterystyka NATO

North Atlantic Treaty Organization (NATO), organizacja polityczno-wojskowa z siedzibą w Brukseli, utworzona w 1949 roku, stanowi sojusz zbiorowej obrony. Do 1990 była po stronie zachodniej głównym elementem dwustronnego konfrontacyjnego systemu światowego, jako przeciwnik Układu Warszawskiego. Po 1990 nawiązała współpracę z państwami Europy Środkowo-Wschodniej i byłego ZSRR. W 1991 utworzono Północnoatlantycką Radę Współpracy, a od 1994 realizowany jest program Partnerstwa dla pokoju W roku 1997 podpisano Akt Stanowiący o współpracy z Rosją oraz rozpoczęto negocjacje o przystąpieniu Czech, Polski i Węgier do NATO.
Główne organy: Rada NATO (na szczeblu szefów państw i rządów lub ministrów), sekretarz generalny, Komitet Planowania Obrony, Komitet Wojskowy, 2 najwyższe dowództwa obszarów strategicznych (Europy i Atlantyku).
Państwa członkowskie: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Islandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, USA, Wielka Brytania, Włochy oraz od 1952 Grecja i Turcja, od 1955 RFN i od 1982 Hiszpania. Teraz, od 12 marca 1999, także Polska, Czechy i Węgry.


--------------------------------------------------------------------------------

Polska w NATO

Od ponad trzech lat problemy integracji naszego kraju ze strukturami ekonomicznymi i militarnymi Europy Zachodniej są jednym z tematów mających stałe miejsce w publicznej dyskusji. Obserwując wyniki kolejnych badań oraz wypowiedzi czołowych polityków odnosi się nieodparte...

Uzyskaj pełny dostęp!
Wysyłając SMS otrzymasz nieograniczony
dostęp do całego tekstu oraz wszystkich opracowań lektur dostępnych na stronie Kuj.pl
Wyślij SMS o treści: ag kuj na numer: 73480
Otrzymany kod wpisz w pole poniżej:
Dostęp jest ważny przez 7 dni. Koszt SMS'a to tylko 3zł + VAT

Powiązane artykuły w naszych serwisach: